LarpHaTár
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör

+2
Ahriman
Mart
6 posters

Go down

Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör Empty Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör

Témanyitás by Mart Vas. Okt. 09, 2011 10:43 am

Nem feltétlenül Demgard világára igaz, de más magyar gyártású fantasy világokból is valahogy rendszeresen ki szoktuk felejteni a hazai kultúrkör megjelenítését.
Úgy értem, gyakorlatilag minden megjelenítendő emberi nép valamilyen direkt vagy indirekt IRL megfelelővel bír. ( Demgardon hirtelen több példát is lehetne említeni)
Egynéhány, igencsak markáns jellegű kultúrát viszont tényleg szívesen láttam volna, és az egyik ilyen, talán legfontosabb a magyar.

1. Legkönnyebb talán a magyar dolgoknak utánanézegetni, beszerezni, legyártani felszereléseket ebbe illeszkedően.
2. Reményeink szerint egyre színvonalasabb LARPot igyekszünk kialakítani, és ebbe miért ne csempészhetnénk bele egy kis hazai vonalat.
3. Külföldi példákkal élve, a francia, orosz vagy skandináv játékokon bátrabban felvállalnak egy, a saját kultúrkörükre épülő fantasy életmódot.
4. Hazánkban legismertebb asztali szerepjátékában ( "M" betűs) is találhatunk a magyaroknak megfelelő kultúrát ( "E" betűs)
5. Nem feltétlenül egy ősmagyar, törzsi kultúrát lőttem be. Ha az Árpádháziak uralkodásának vége felé, vagy az Anjou-kor irányában gondolkodunk, igen erős és markáns állammal találjuk szembe magunkat.

Nem tudom, hogy Demgard világa ilyen szempontból mennyire lezárt. Sajnos több, más kultúra megfelelőjét sem találtam meg benne ( pl .: francia, angol)

Ja, és egyébként az oktatásról olvasnék még szívesen (pl. egyetemek). Smile
Mart
Mart

Hozzászólások száma : 61
Age : 36
Tartózkodási hely : Dublin
Registration date : 2011. Apr. 17.

Vissza az elejére Go down

Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör Empty Re: Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör

Témanyitás by Ahriman Vas. Okt. 09, 2011 1:02 pm

Cinikus leszek kicsit... magyar jellegű országgal-területtel lenne egy olyan apró probléma, hogy a modellezéshez a szervezőségnek választania kéne a meglehetősen nagyszámú magyarságelképzelések közül, ami az én szigorúan szubjektív és saját ízlésemnek kicsit túl közel van a politikai állásfoglaláshoz. Ha csak a legszigorúbb tényekhez ragaszkodnak, akkor meg a honfoglaláskorit nem igazán lehet megkülönböztetni a generic közel-keleti nomádoktól, a későbbit meg a generic középeurópaitól, eltekintve néhány szokatlan tárgytól-eszköztől-dekorációs elemtől (néhány=nem sok). A "magyar" nép fő előnye pont a nagyfokú hajlam a beolvasztásra-beolvadásra, legyen szó génállományról vagy eszközkészletről, azaz a viszonylag rövid átmeneti időszakokon kívül legtöbbször onnan lehet tudni, h vki magyar, h azt mondja. A 16. század körül jelentkezik némi egyediség, de az is elsősorban a német és török hatások keveredésének tudható be, hasonló jelenség spanyoloknál és lengyeleknél is jelentkezett, bár minden helyen máshogy. (pláne, h spanyoloknál főleg mórok, nálunk főleg törökök voltak jelen, lengyeleknél meg törökök, mint ellenség, és perzsák, mint időszaki szövetségesek-kereskedelmi partnerek, azaz három eleve eltérő területre három, v németeket is számolva négy másik hatott)

Természetesen ez csak saját vélemény, a fejlesztői gárda jó eséllyel talál többségileg kielégítő megoldást.

Ahriman

Hozzászólások száma : 483
Age : 37
Tartózkodási hely : Debrecen
Registration date : 2010. Jul. 16.

Vissza az elejére Go down

Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör Empty Re: Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör

Témanyitás by Gem Kapocs Vas. Okt. 09, 2011 2:03 pm

Azokat az időszakokat tekintve amiket egy larp látvány/kulturvilágához leginkább kötni lehet (kora középkortól a középkor utolsó évtizedeiig) nincsenek olyan jellemző magyar vonások az öltözködésben, építkezésben, művészetekben mint az olaszoknál, németeknél vagy franciáknál. Kultur értelemben is gyakorlatilag össze vissza-keresztbe hosszába innen-onnan összeszedett jellemzők olvasztótégelye volt az ország területe.
És nem, magyar forrásanyagokat legtöbbször nem egyszerűbb találni mint német vagy olasz, akár francia anyagokat. Egyszerűen olyan minimális az egyértelműen magyar jellemző, hogy azokat csak akkor veszed észre ha behatóan ismered az adott kulturtémát, egyébként rámondhatod hogy magyar, de jó eséllyel valamelyik nagyobb birodalomtól vettük át.
Tetszik nem tetszik, a korszak kultur és világképét leginkább a fent emlegetett három ország alakította, mi pedig ahogy jó csicskáktól illett, átvettük az ő szokásaikat/"egyediségüket".
Gem Kapocs
Gem Kapocs

Hozzászólások száma : 1928
Age : 35
Registration date : 2009. Mar. 09.

http://mentalpenis.blogspot.com

Vissza az elejére Go down

Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör Empty Re: Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör

Témanyitás by Gjin Vas. Okt. 09, 2011 9:03 pm

Nomost, a kecske és a káposzta együttes vigasztalására közlöm, hogy szerintem pont az olvasztótégely-mivoltunk miatt a "magyaros" dolgok kiválóan alkalmasak egy jellegzetesen "random" fantasy-akármi hangulatának megteremtésére. Bátran lehet szerintem használni, és nem kell megmondani, hogy honnan jött. Miért, hát nem vietóriszos táncokat játszanak demgard-szerte? Razz (Meg Kájonit. Hopp, egy Phalése. Pssszt.)
Az öltözködést, felszereléseket, stb - meghagyom nálam hozzáértőbbeknek. Nem tudom, arra is illenek-e ezek a megállapítások.
Gjin
Gjin

Hozzászólások száma : 155
Age : 33
Tartózkodási hely : schola
Registration date : 2010. Aug. 31.

Vissza az elejére Go down

Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör Empty Re: Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör

Témanyitás by Sonir Norend Vas. Okt. 09, 2011 9:11 pm

azért mert szarul néz ki a játékban
Sonir Norend
Sonir Norend

Hozzászólások száma : 1629
Tartózkodási hely : karakósszörcsögpuszta
Registration date : 2008. Aug. 29.

http://www.internetisseriousbusiness.on.nimp.org/

Vissza az elejére Go down

Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör Empty Re: Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör

Témanyitás by Mart Vas. Okt. 09, 2011 9:25 pm

Na ezt akkor reagálom:

Gem, Ahriman: Minketten jól látjátok, hogy a magyar nép nem egységes genetikailag (elég gondolnunk a területünkön letelepülő besenyőkre, jászokra, kunokra, zsidókra vagy böszörményekre/arabok/ stb.), tehát az egyedi kultúra máris megkérdőjelezhető.
Ha innen nézzük, akkor viszont más európai országok kultúrái mennyiben egyediek? Franciaország - provanszálok, okcitánok, bretonok; Anglia - szászok, piktek, kelták, normannok; Csehország - morvák, és még folytathatnám a sort. Az annyira jellegzetes orosz kultúrát is pl. kapásból minimum három helyről érte impulzus: viking (varég), bizánci, sztyeppei nomád (pl. mongol).

Ha pedig akarunk, azért találhatunk magyar öltözködésre, építészetre, szokásokra példákat.
Ott van pl.: a Képes Krónika, 1350-ből. (Nagy Lajos krónikása, Kálti Márk tollából) vagy az ugyancsak ebből a korszakból származó Anjou legendárium. Vagy akár érdemes megnézegetni középkori templomaink freskóit. Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör 5658372578_bcc7f011fd
(Veleméri templom)
Építészetben, szobrászatban ugyancsak felhozhatók példaként középkori templomaink.
Szokások terén meg elég ha a népi hagyományokra gondolunk: A regölést, locsolkodást más kultúrákban még nem igazán láttam pl.

Persze az egész csak egy javaslat részemről...Smile
Mart
Mart

Hozzászólások száma : 61
Age : 36
Tartózkodási hely : Dublin
Registration date : 2011. Apr. 17.

Vissza az elejére Go down

Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör Empty Re: Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör

Témanyitás by Gem Kapocs Hétf. Okt. 10, 2011 6:22 am

Részemről pont nem kevertem ide a genetikát mert a téma szempontjából lényegtelen. Nézegesd össze a Képes Krónikát az Anjou Legendáriumot meg úgy általában a freskóinkat-szobrainkat a kor meghatározó hatalmainak hasonló történelmi emlékeivel. Nem meglepően nemhogy sok hasonlóságot fogsz találni, de gyakorlatilag a korban megegyező német-francia-angol-olasz forrásokból effektíve összeollózhatod.
Úgy tűnik nem azt sikerült fogalmazni amit mondani akartam, de a lényeg: kedves eleink bár sok mindenben kurvajók voltak, kulturális tekintetben (legyen az öltözködés, művészet, hadviselés stb., a népkultúrai szokásokat nem!!! ideértve) nagyjából 5-8 évenként kopizták az aktuális divatok nekik tetsző részeit. Mégcsak jellemző színhasználatuk sem volt. A művészetekben az inda minta az egyetlen amit jellegzetesen magyarnak mondhatunk, de ha jobban körülnézünk hasonló minták akardnak szép számmal máshol is.
Gem Kapocs
Gem Kapocs

Hozzászólások száma : 1928
Age : 35
Registration date : 2009. Mar. 09.

http://mentalpenis.blogspot.com

Vissza az elejére Go down

Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör Empty Re: Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör

Témanyitás by Kildar Hétf. Okt. 10, 2011 7:42 am

Lekaptam külön topikba hogy a másik témába ne zavarjon bele. Majd ha sok időm lesz reagálok a dolog demgardi vonatkozásaival is.
Kildar
Kildar
Diktátor
Diktátor

Hozzászólások száma : 2651
Age : 35
Tartózkodási hely : Celldömölk/Veszprém/Vonat/Erdő
Registration date : 2008. Feb. 25.

http://sites.google.com/site/demgardikronikak/

Vissza az elejére Go down

Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör Empty Re: Fantasyvilágok és a magyar kultúrkör

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.